پرش لینک ها

الکتروتراپی

۱- High power laser therapy : لیزر پرتوان یکی از دستگاه های پیشرفته پزشکی است که امروزه با پیشرفت تکنولوژی به طور گسترده ای در کلینیک های فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرد. لیزر اشعه ای از جنس نور و بسیار پرانرژی است که میتوان با استفاده از دستگاه لیزر میزان مشخصی از انرژی را به بافت هدف در بدن منتقل کرد. لیزر باعث افزایش میزان انرژی در سلول های بدن برای ترمیم و بازسازی بافت های آسیب دیده می شود و از این طریق بهبودی را سرعت می بخشد.اهداف استفاده از لیزر شامل :

  • کاهش دردهای عضلانی
  • کمک به بهبود آسیب های ورزشی و آسیب های بافت نرم مانند کشیدگی عضلات یا لیگامان ها
  • کاهش التهاب تاندون و بورس
  • ترمیم بافت مانند سوختگی ها و اسکار
  • ترمیم و بازگرداندن فعالیت عصب

۲- Shockwave therapy : شاک ویو امواجی با انرژی زیاد و با فشار به بافت های اسکلتی عضلانی آسیب دیده وارد می کند که این انرژی باعث تحریک و در نتیجه ترمیم و بازسازی استخوانها، تاندون ها و سایر بافت های نرم می شود. این یک روش غیر تهاجمی ایمن می باشد که در بیمارانی که از مشکلات تاندون، عضله و مفصل رنج می برند مورد استفاده قرار می گیرد که باعث افزایش جریان خون، کاهش التهاب و درد، تحریک تولید کلاژن و آزاد کردن نقاط ماشه ای می شود. نمونه هایی از آسیب هایی که با شاک ویو قابل درمان می باشد شامل:

  • خار پاشنه یا التهاب فاشیای کف پا
  • درگیری تاندون آشیل
  • آرنج تنیس بازان (Tennis elbow)
  • آرنج گلف بازان (Golf elbow)

۳- Tecar therapy : دستگاه تکار با کمک ایجاد امواج رادیویی باعث ایجاد گرما در درون بدن می شود. گرما سرعت متابولیسم بدن را بالا می برد. و باعث افزایش جریان خون و در نتیجه افزایش اکسیژن در بافت می شود. تکار برای تسکین درد و کاهش التهاب استفاده می شود. به همین دلیل در درمان بیماری های حاد یا مزمن عضلات و مفاصل بسیار موثر می باشد و همچنین کمک به کاهش خشکی مفصل و افزایش جریان خون می کند. در نتیجه باعث افزایش تحرک مفاصل، افزایش سرعت بهبودی و بازگشت سریعتر به فعالیت می شود. به طور کلی تکار یک روش درمانی موثر در آسیب های اسکلتی و عضلانی می باشد.

۴- Ultrasound therapy : نوعی الکتروتراپی است که سالهاست در فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه با ایجاد امواج صوتی با فرکانس بالا باعث ایجاد لرزش و حرکت مایعات سلولی می شود و در نتیجه باعث تسریع کاهش التهاب به دنبال افزایش جریان خون منطقه می شود. امواج اولتراسوند از روی پوست بیمار عبور می کنند و بافت های نرم را به طور عمقی گرم می کنند حتی اگر بیمار احساس گرم شدن نداشته باشد. از این دستگاه برای کاهش التهاب و ورم ، کاهش درد و اسپاسم عضلات، افزایش سرعت ترمیم زخم و اسکار و بهبود خشکی مفاصل می شود.

۵- Cupping therapy : در این روش فیزیوتراپیست کاپ های مخصوص را روی پوست قرار می دهد تا مکش ایجاد کند. این کار باعث می شود بافت زیر کاپ کشیده و متورم شود و باعث افزایش جریان خون در منطقه آسیب دیده شود. از این روش برای

  • کاهش درد و التهاب
  • افزایش جریان خون در مناطق آسیب دیده برای افزایش سرعت ترمیم
  • بهبود اسکار ایجاد شده به دنبال جراحی ها و چسبندگی ها
  • تحریک سیستم عصبی- عضلانی استفاده می کنیم.

Electro acupuncture therapy -۶ : درمانی مشابه به طب سوزنی می باشد همراه با عبور جریان الکتریکی از سوزن ها. در این روش تعدادی سوزن نازک برای تحریک نقاط خاص مرتبط با علاِیم و آسیب استفاده می شود و جریان الکتریکی ملایمی از بین سوزن ها برای تحریک بیشتر نقاط تعیین شده عبور می کند. این روش ، موجب بهبود ، تحریک و ترمیم و کاهش درد بافت ها و مفاصل آسیب دیده بدن می شود. از این تکنیک می توان در آسیب هایی مانند فلج بلز- تنیس البو – دردهای زانو – سندروم مایوفیشیال و … استفاده کرد. همچنین این تکنیک تاثیر بسیاری در کاهش اشتها، کاهش وزن و بهبود مقاومت به انسولین در افراد دیابتی دارد.

۷- تحریکات الکتریکی Electrical stimulation : تحریکات الکتریکی نوعی درمان است که می تواند اهداف مختلفی در فیزیوتراپی داشته باشد. می توان از این تحریکات برای کاهش درد و التهاب ، بهبود گردش خون و تقویت عضلات استفاده کرد. انواع مختلفی از تحریکات الکتریکی وجود دارد شامل:

  • Transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS): نوعی تحریک الکتریکی است که برای کاهش درد حاد و مزمن استفاده می شود. TENS با تغییر یا قطع سیگنال های دردناکی که از بافت های آسیب دیده به مغز شما ارسال می شوند باعث کاهش درد می شود. این عمل با قرار دادن الکترودها روی قسمت دردناک بدن و استفاده از الکتریسیته انجام می شود.
  • Interferential Current (IFC)
  • Neuromuscular Electrical Stimulation
  • Iontophoresis: یونتوفورز نوعی تحریک الکتریکی است که برای تزریق دارو به بدن از طریق پوست استفاده می شود. این داروها ، مانند دگزامتازون ، می توانند برای کمک به کاهش التهاب ، کاهش تورم موضعی یا کاهش اسپاسم عضلانی استفاده شوند . برخی از داروهای مورد استفاده در یونتوفرز همچنین می توانند به کاهش رسوبات کلسیم (کلسیفیه شدن)کمک کنند و می توانند برای کمک به بهبود بافت اسکار استفاده شوند.
  • Electrical muscle stimulation (EMS)نوعی الکتروتراپی برای تقویت عضلات ضعیف ، کاهش تورم ، تسکین درد و بهبود زخم ها می باشد. کاربردهای این جریان شامل:
  • کاهش درد : این کار را می توان با تعدیل میزان انتقال سیگنال های درد به مغز و یا آزاد کردن مواد ضد درد (اندورفین ها) که به طور طبیعی در بدن هستند ، انجام داد.
  • انقباض عضله: می توان از EMS در شدت های مختلف برای تحریک عضله یا کمک به حفظ تون عضله استفاده کرد. برای مثال به دنبال سکته مغزی ، می توان از EMS برای حفظ برخی از تون های عضلانی و بهبود عملکرد و کاهش درد استفاده کرد. و همچنین برای درمان بی اختیاری ادرار ، ممکن است از EMS برای انقباض عضلات کف لگن استفاده شود. یکی دیگر از موارد استفاده از این جریان پس از جراحی برای بهبود و برگرداندن قدرت عضلات می باشد.
مشاهده
کشیدن